ЯК ПРАВИЛЬНО ВЧИТИСЯ ВЧИТИСЯ?

НАТАЛЯ КАДЯ

Наталя Кадя — нейродослідниця, викладачка Lviv Business School, авторка проекту Learning 2 Learn Diary, вчить правильно вчитися, навіть якщо ти вже дорослий. Пише для Новое Время, WOMO, Liga, а також низки профільних HR видань. Сертифікований коуч (Erickson University International (ICF), тренерка та авторка навчальних програм із організаційного розвитку.

Наталя Кадя навчить сприймати будь-яку нову інформацію так, щоб вона не вилітала з вуха, як влетіла, а лишалася у голові і допомагала тобі ставати більш кваліфікованою. Вчить ефективно використовувати знання на практиці.

ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ

Лайфхаки для ефективного навчання
До навчання
 • Поставте собі запитання: чому і для чого я це вчитиму?
 • Підготуйтеся — прочитайте матеріал за день до заняття. Виділіть тільки найважливішу інформацію в блокноті, крім тієї, що вже обведена рамкою, підкреслена або виділена якось інакше. Зазвичай у першому реченні пункту полягає основна думка.
Під час навчання
 • Робіть нотатки від руки.
 • Навчайте інших — обговорюйте новий матеріал у групах, ведіть блог про те, що сьогодні вивчили.
 • Навчайтеся та повторюйте перед сном. Також повторюйте матеріал щойно прокинулися. Ефективність сну в перерві між навчальними сесіями довели вчені з Каліфорнійського університету. Учасники, які дрімали між виконанням тестів, потім виконували тест краще, ніж ті, хто зовсім не спав у цей же час.
Після навчання
 • Після того, як прочитаєте весь запропонований лектором матеріал, прочитайте тільки заголовки, перші речення параграфів і всю інформацію, яку виділив автор і ви самі. Ознайомтеся з підсумками глави — зазвичай у цьому розділі зібрані всі основні ідеї матеріалу.
 • Регулярно повторюйте ваші нотатки.
 • Перевіряйте себе.
 • Висипайтеся. Варто знати, що відсутність сну на 40% знижує ефективність мозку під час запам'ятовування нової інформації. Дослідження Гарвардської медичної школи довели: відсутність сну в перші 30 годин після активного вивчення нової інформації може звести нанівець усі старання.
Модель навчання AGES
 1. Attention — увага. Зосереджуйтеся на навчанні:

  • Робіть одну справу, а не декілька одразу.

  • Розбивайте навчальний матеріал на окремі блоки. Одна ідея — один блок. Так ви сконцентруєте всю увагу на цій ідеї.

  • Вимкніть повідомлення на ваших гаджетах та не відволікайтеся на месенджери, соцмережі, електронну пошту тощо.

  • Записуйте ключові думки.

 2. Generation — генерація/інсайти. Щоб засвоїти матеріал, потрібно інтегрувати його у власні знання та досвід. Під час навчання поставте собі запитання:

  • Що ця інформація означає особисто для мене?

  • Як я зможу застосувати це у своєму житті?

 3. Emotion — емоції. Ми краще пам'ятаємо те, що супроводжувалося позитивними емоціями.

  • Уникайте оціночних суджень під час навчання.

  • Поєднуйте навчання з позитивними емоціями та розвагами.

 4. Spacing — навчання через проміжки часу. Повторюйте через певні інтервали часу.

  • Робіть паузи між навчальними блоками. Після паузи повторіть матеріал блоку.

  • Використовуйте новий матеріал вже на першому тижні навчання: поясніть його іншим, обговоріть із групою, застосуйте на практиці.

  • Ідеальна перерва — та, що включає сон.

  • Оптимальний інтервал між повтореннями залежить від того, як надовго потрібен матеріал, що вивчається. Чим довше потрібні знання, тим довшим має бути період навчання і тривалішими інтервали між повтореннями вивченого.

Інтервальне повторення може здаватися неефективним. Один з експериментів показав, що 90% людей краще запам'ятовували інформацію тоді, коли вчилися з інтервалами між повтореннями, ніж тоді, коли зазубрювали все за один раз. Незважаючи на результат, 72% учасників експерименту стверджували, що багаторазове повторення було більш ефективним, ніж інтервальне навчання. Пам'ятайте, навчання, яке відчувається легко, не завжди насправді є ефективним та довготривалим.
Перевір отримані знання на практичних ситуаціях!
Пройти тест
Ви вирішили вивчити щось нове — навички управління часом. Для цього ви зареєструвалися на онлайн-курс. З чого розпочнете навчання?
Це дієвий підхід, чудово! Однак навчання буде ще ефективнішим, якщо ви до нього підготуєтесь заздалегідь.
Це дієвий спосіб, проте не найефективніший для розуміння та запам'ятовування у довгостроковій перспективі.
Так! Коли ви знаєте для чого це вам, знайомі зі структурою матеріалу та не відволікаєтеся, навчатися цікавіше, легше, а головне - найефективніше.
Трапляється й так, що часу на навчання зовсім немає. Можливо, варто підібрати менш вимогливий курс або відкласти цей курс на майбутнє? Адже курс у фоновому режимі відволікатиме вас і мозок не засвоюватиме отриману інформацію.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Ви уважно переглянули перше відео в онлайн-курсі з управління часов та занотували матеріал, але відчуваєте, що зрозуміли не все. Як розібратися найефективніше?
Так! Обговорювати, навчати та навчатися в інших - ефективний спосіб оволодіти знаннями, а також джерело позитивних емоцій.
Якщо ви уважно переглядали відео, робили нотатки і все одно не зрозуміли - переглянути ще кілька разів не дуже допоможе. Можливо, вам потрібно почути ту саму інформацію, але під іншим кутом?
Якщо ви не засвоїли матеріал з попереднього відео і починаєте дивитися наступне, незрозумілі аспекти накопичуватимуться, і наприкінці ви не зможете збудувати систему знань. Можливо, вам потрібно почути ту саму інформацію, але під іншим кутом?
Якщо ви уважно робили нотатки та занотували ключові ідеї, проблема може бути в самому поясненні. Що, як вам потрібне трошки інше пояснення того ж самого матеріалу?
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Ви переглянули весь курс і виконали всі завдання. Тепер ви — щаслива володарка сертифікату з управління часом. Що робити далі, щоб навчання мало довгостроковий ефект?
Сертифікат підвищить вашу кваліфікацію і "вартість на ринку", але лише сертифікат не закарбує знання надовго. Як би ви змогли закріпити нові знання на практиці?
Сертифікат - це круто, але його наявність не закріплює знання з курсу. Можливо, вам потрібно застосувати знання на практиці?
Це практичний підхід ! Так ви закріпите знання у відповідному для них контексті та краще оволодієте матеріалом.
Курси та література - це чудово, але недостатньо. Щоб стати справжнім професіоналом, потрібні усвідомлення і практика. Як конкретно ви плануєте застосовувати нові знання?
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Вітаємо!
Пам'ятай, якщо хочеш закріпити отримані знання — завжди можеш повернутися до улюбленої лекції!
Спробувати ще раз
Вітаємо!
Отримані знання — чудова інвестиція на шляху до мрії!
Спробувати ще раз
Вітаємо!
Відмінний результат — ще один доказ, що ви можете все!
Спробувати ще раз
З МІСЦЯ В КАР'ЄРУ